MENÜ
LIVECHAT
  • ISTANBUL12:56:03
  • NEW YORK7:48:06
  • LONDON12:47:17
  • MOSKOW15:47:33
  • TOKYO21:47:45

Node (Düğüm) Nedir?

Blokzincir yapısı içinde yer alan node’ları blokzincirin eşdeğeri bir yapı olarak düşünebiliriz. Node’lar, kaydolan işlemleri takip etmek için kullanılır. Takibi gerçekleştirmek isteyen kullanıcı amacına uygun olan node türünü seçer ve takibini gerçekleştirebilir. 

Düğüm olarak da anılan node’lar yapısı itibari ile 2’ye ayrılır; full node ve light node. Full node işlem geçmişinin tamamını içeren bir yapıdır. Gelinen güne kadar ne kadar işlem oluştuysa full node üzerinden takibinin yapılması mümkündür. Full node çalıştırmak isteyen kullanıcının veri bolluğundan dolayı saklama koşullarını (alan ve bellek durumu) iyi ayarlaması gerekmektedir. Full node’un aksine light node kısmi bir alanda yapılmış olan işlemleri temsil eder. Yapılan onay işlemlerini muhabir bir node üzerinde yapan light node’lar, farklı ve güvenli bir node’a yaptırarak sonucu alır. Light node’lar, yapısı gereği full node’lar kadar yer kaplamaz. Diğer yandan, full node’lara bağlıdırlar ve blok doğruluğunu full node’lardan referans alırlar.

Genel anlamda, node’lar, güvenlik amacıyla kurulur. Herhangi kripto para birimini içeren bir node o kripto para biriminin bütünlüğünü korumak için yeterli olacaktır. Kripto paranın doğru çalıştığından emin olmak isteyen kişiler ve madenciler full node üzerinden çalışır ve bunun için herhangi bir ücret talebinde bulunmazlar. Madenciler doğrulama görevlerinden dolayı çoğunlukla full node çalıştırır. Ancak full node çalıştıran her kullanıcı madenci değildir. Yapılan işlem ve işlemin yapılma amacı farklıdır. Sahiplik durumunun belirleyici faktörü de node’lardır. Bu sebeple hem güvenlik hem de kişilerin ne kadar kripto para sahibi olduğu node’lar tarafından takip edilir. Dağıtık Defter Teknolojisi’nin gereği olarak oluşturulan bu node’lar dünyanın çeşitli yerlerinde bulunabilir. Böylelikle, risk minimize edilmiş olur. Yani, binlerce node’u aynı anda yok etmek mümkün olmayacağından, kalan bir tane node dahi olsa yenisini üretmek mümkün olacaktır.